Menü Kapat

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Dış görünümü önemli ölçüde etkileyen unsurlardan biri de saçlarımız. Yüzümüzü çevreleyen her bir saç teli ne kadar sağlıklı ve bakımlı olursa biz de kendimizi o kadar mutlu hissederiz. Güzelliğin tamamlayıcı ögesi olan saçların, tıpkı cildimiz gibi düzenli bakıma ihtiyacı var. Doğru saç bakımı ile sağlıklı saçlara kavuşmak çok da zor değil.

Şampuan Seçimi

Herkesin saçı kendine özeldir. Öncelikle saçımızı iyi tanımamız gerekiyor. Saçın yapısını anlayıp ona göre de şampuan kullanmak gerekiyor. Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren sülfatsız şampuanlar saça zarar vermeden temizliyor. Şampuanın köpürmesi saçı temizlediği anlamına gelmiyor. Aksine köpürmesi saçın doğal nem ve yağ dengesini bozuyor. Bu şampuanlar son zamanlarda uzmanların günlük bakım önerileri arasında yer alıyor. Ancak siz piyasadaki
diğer şampuanlardan kullanmak isterseniz saçınıza uygun olanı tercih etmeye dikkat edin.

Saç Kremi Kullanımı

Saçları kırmadan kolay açılmasını sağlayan saç kremleri ile daha yumuşak ve daha parlak saçlara sahip olabilirsiniz. Artık saç kremi kullanmak neredeyse zorunlu hale geldi. Sudaki kireç ve saça uyguladığımız farklı işlemler nedeniyle saçlarımız kuru, mat ve sert bir hal alabiliyor. Saç kremleri saçları yumuşatarak bu olumsuz etkileri azaltıyor.

Saçlar Nasıl Kurutulmalı?

Saç kurutma makinesi ile yüksek ısıda kurutulan saçlar büyük ölçüde zarar görüyor. Çoğunlukla kış aylarında saçlarımızı kurutma ihtiyacı duyuyoruz. Saça zarar vermemek için öncelikle
saçtaki suyu havlu yardımıyla aldıktan sonra kurutma işlemine geçmek gerekiyor.

Saçı kuruturken saç kurutma makinesi orta veya ılık ayarda olmalı. Eğer yüksek ayarda yapmak istiyorsanız ısı koruyucu spreylerden faydalanabilirsiniz.

Zeytinyağı ile Evde Saç Bakımı

Yıpranan Saçlar için ayrı bir saç bakımı yapmak gerekiyor. Saçlar zamanla farklı nedenlere bağlı olarak yıpranabiliyor. Özellikle saçı boyamak, rengini açmak ayrı bir zarar veriyor. Bu zararı en aza indirmek ve saçı eski sağlığına kavuşturmak için zeytinyağının gücünden faydalanabilirsiniz. Çünkü zeytinyağı; saçı besler, onarır, yumuşatır, nemlendirir, güçlendirir ve parlatır. İçeriğinde A ve E vitamini olan zeytinyağının saça faydaları saymakla bitmez. “Peki zeytinyağı ile yapılan saç maskeleri nelerdir?” derseniz, size 3 farklı tarif verebilirim.

1- Kepekli Saçlar için Zeytinyağı Maskesi

Saç derisindeki kepeklenme birçok kişi için büyük bir sorun. Gerekli saç bakımı yapılmadığı zaman, siyah giysilerinize veda etmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak zeytinyağı bu soruna da şifa oluyor. Eğer saçınızda kepeklenme sorunu varsa, haftada bir kere eşit miktarda zeytinyağı ve limonu karıştırılarak saç diplerinize sürün ve 20 dakika bekletin.

2- Yıpranmış Saçlar için Zeytinyağı Maskesi

Bir iki tatlı kaşığı ısıtılmış zeytinyağını saç uçlarınıza masaj yaparak yedirin. Bütün gece saçlarınızda bırakarak onarılmasına yardımcı olabilirsiniz. Saç bakımı için bu maskeyi her gün yapabilirsiniz.

3- Kuru Saçlar için Zeytinyağı Maskesi

Kuru ve zor şekil alan saçlarınızın daha yumuşak olmasını istiyorsanız yarım bardak zeytinyağını saçınıza sürüp 30 dakika bekletin. Haftada 1 – 2 kere yapacağınız bu uygulama ile saçlarınız daha kolay şekil alacaktır.

Diğer yazılarımızı Blog başlığı altında okuyabilirsiniz.

Önerilen Diğer Yazılar