Menü Kapat

Kıvırcık Saç Nasıl Nemlendirilir?

Kıvırcık saçlar yapı itibariyle dış etkenlere karşı daha savunmasızdır. Neme daha çok ihtiyaç duyar ve yıpranırlar. Yeterli nemi alamayan buklelerin yapısı bozulur, elektriklenir ve kurur. Kusursuz buklelere sahip olmak için saçı neme doyurmak, yeterli ve gerekli işlemleri uygulamak gerekir.

Buklelerim Neden Bozuldu?

Bukleleriniz eskiden olduğu gibi kusursuz değilse ilk olasılık saçlarınızın nemini kaybetmesidir. Buna sebep olan çeşitli faktörler olabilir. Saçı fazla ısıya maruz bırakmak bu sebeplerden biridir. Isı kullanarak saç şekillendirmemek, hatta olabildiğince kendi kendine kurumaya bırakmak bu nemi koruyacaktır.

 Bir diğer sebep; kullanılan şampuan, saç kremi ve saç şekillendiricilerin içeriklerinin temiz olmamasıdır. Örneğin sülfat içeren ürünler, saç derisini ve saç tellerini kurutarak nem kaybına neden olur. Bu tür ürünlerde doğal içerikli olanlar tercih edilmeli, satın alınan ürünlerde içerik analizi iyi yapılmalıdır. Doğal içerikli ürünlere talebin artmasıyla, bilhassa kadın şampuan ve saç kremleri gün geçtikçe çeşitlenmekte.

Şüphesiz ki olası bir başka sebep, saçta açma ve yoğun boyama işlemlerinin uygulanmasıdır. Saç boyaları, içerdikleri yoğun kimyasallarla saçların kurumasına sebep olur. Boyamamak elbette nemi korumak açısından en iyi seçenek ancak daha hafif etkili ve doğal içerikli saç boyalarının tercih edilmesi de nispeten daha az zarara sebep olur.

Saçıma Nasıl Nem Kazandırırım?

Eğer tüm bu işlemlerle kıvırcık saçlarınız nemini kaybetmiş ve bukleleriniz artık istediğiniz gibi değilse, yoğun ve düzenli işlemlerle nemini yeniden kazandırabilirsiniz. Bu konuda saçınızı bir süre ısıdan uzak tutmanız iyi bir tercih olacaktır. Ve bu sürede nem maskesi uygulamak en etkili yöntemlerden biridir. Eğer aradığınız doğal bir maske ise Hindistan cevizi yağından destek alabilir, banyodan bir süre önce saç uçlarınıza uygulayarak aradığınız nemi sağlayabilirsiniz. Elbette kullandığınız şampuan ve saç kreminin içeriğini gözden geçirmeli, saçınızı kurutan maddeleri içermeyen ürünler tercih etmelisiniz.

Dünyada pek çok uygulanan yöntemlerden biri, kıvırcık saçın nemli kalması için banyodan sonra olabildiğince ıslak bırakmak, pamuklu bir eski tişörte sararak kendi kendine kurumasını sağlamaktır. Düzenli uygulamalarla kısa zaman içerisinde mükemmel sonuçlar alabilirsiniz.

Diğer yazılarımızı Blog başlığı altında okuyabilirsiniz.

Önerilen Diğer Yazılar