Menü Kapat

Evde Yapabileceğiniz 5 Kolay Fitness Hareketi

Daha sağlıklı ve daha fit bir vücuda sahip olmak için düzenli olarak spor yapmak gerekiyor. Bunun için fitness salonuna gitmeye de gerek yok. Evde yapılabilecek spor hareketi ile zaman kaybı yaşamadan alıştığınız ev ortamında forma girebilirsiniz. Kendinize uygun bir fitness programı hazırlayarak hemen işe başlayabilirsiniz.

Evde egzersiz öncesi 5-10 dakika ısınma hareketi yapmak, kasların hasar görmesine engel olur. Bunun için yapabilecek en basit egzersiz ise olduğunuz yerde koşmak.

1. Plank

Fazla hareket etmeyi sevmeyenler için önerilebilecek en güzel egzersiz hangisi derseniz, size bunun Plank olduğunu söyleyebilirim. En etkili spor hareketleri arasında yer alan bu fitness hareketi, vücudun birçok bölgesindeki kasları hareket etmenize gerek kalmadan çalıştırıyor. Plank ile kol kaslarınız, sırt kaslarınız, karın kaslarınız ve kalça kaslarınız aynı anda çalışır. Dirseklerin ve ayak parmaklarının üzerinde 45 derecelik açıyla kalarak yapılan plank hareketi ile denge, dayanıklılık ve güç becerilerinizin gelişmesine de katkıda bulunursunuz. Egzersizi 10 – 15 saniyelik 3 set şeklinde yapabilirsiniz.

2. Mekik

Bir denge sporu olan squat, tüm spor dallarının en temel hareketleri arasında yer alıyor. Birçok sporcuyu bu hareketi yaparken görmüşsünüzdür. Vücudun alt kaslarını çalıştıran bu fitness hareketi, hayali bir sandalyeye yavaşça oturup kalkıyormuş gibi yapılıyor. Egzersiz için kollar omuz genişliğinde açık; ayaklar ise aynı çizgide olacak şekilde pozisyon alın. Hareket esnasında kolları öne doğru uzatın; kalça dışarı doğru olacak şekilde dizleri oturur gibi bükün sonra başlangıç pozisyonuna dönün. Egzersizi 8’er kez, 3 set halinde yapabilirsiniz.

3. Squat

Bir denge sporu olan squat, tüm spor dallarının en temel hareketleri arasında yer alıyor. Birçok sporcuyu bu hareketi yaparken görmüşsünüzdür. Vücudun alt kaslarını çalıştıran bu fitness hareketi, hayali bir sandalyeye yavaşça oturup kalkıyormuş gibi yapılıyor.

Egzersiz için kollar omuz genişliğinde açık; ayaklar ise aynı çizgide olacak şekilde pozisyon alın. Hareket esnasında kolları öne doğru uzatın; kalça dışarı doğru olacak şekilde dizleri oturur gibi bükün sonra başlangıç pozisyonuna dönün. Egzersizi 8’er kez, 3 set halinde yapabilirsiniz.

4. Bird Dog

Sırt ve kalça kaslarını çalıştıran etkili bir başka fitness hareketi ise bird dog, diğer adıyla kuş – köpek hareketi. Bu egzersiz için öncelikle dizleriniz ve elleriniz yerde olacak şekilde dengeli bir pozisyon alın. Sağ kolunuzu öne doğru uzatın, aynı anda sol bacağınızı geriye doğru kırmadan uzatın 2 saniye bekleyin ve başlangıç pozisyonuna dönün. Ardından diğer kol ve bacağa geçerek tekrar edin. Toparlanırken nefes alın, uzanırken nefes vererin. Egzersizi yaparken vücudunuzun dik, düz ve sabit kalmasına dikkat edin. Hareket etmesi gereken sadece kol ve bacaklarınız. Egzersizi 20 kez 3 set halinde yapabilirsiniz.

5. Wall Push Up | Duvar Şınavı

Kol, göğüs, sırt, omuz ve karın kaslarınızı çalıştırarak yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız şınav çekebilirsiniz. Şınav çekmek çok kolay bir spor değil. Birçok kişi hem zorlandığı için hem de sağlık sorunları nedeniyle bu egzersizi yapamıyor. Ancak duvar şınavı ile bu fitness hareketi ayakta kolayca yapılabiliyor. Duvardan yaklaşık 30 veya 60 santim uzakta durun. Kollarınızı omuz genişliğinden biraz daha fazla açın ve avuç içlerinizi duvara dayayın. Kollarınızı düz tutun sonrasında bükerek duvara yaklaşın ve geri başlangıç pozisyonuna dönün. Egzersizi, 3 set 12 tekrar şeklinde yapabilirsiniz.

Diğer yazılarımızı Blog başlığı altında okuyabilirsiniz.

Önerilen Diğer Yazılar