Menü Kapat

Açıköğretim Fakültesi Okumanın Faydaları Nelerdir?

Açıköğretim Fakültesi, yaşınız, mesleğiniz ve geliriniz ne olursa olsun, uzaktan, üniversite eğitimi almanızı sağlayan bir sistemdir. Türkiye’de okula gitmeden eğitim alma olanağı sağlayan üniversiteler, lisans ve önlisans düzeyinde eğitim veriyorlar. Öncelikle Anadolu Üniversitesi sonrasında İstanbul Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi, açıköğretim sistemiyle eğitim veren üniversiteler arasındalar. Üniversite okumak isteyen ancak çeşitli nedenlerden dolayı, örgün eğitimde, okuma imkanı bulunmayan birçok ögrenci açık öğretim sistemi sayesinde üniversite okuma imkânı buluyor. Her gün daha da gelişen iletişim teknolojileri sayesinde, örgün eğitim kalitesine yaklaşan açıköğretim sistemi, online derslerle ve
notlarla öğrenme olanaklarını arttırıyor.

Peki “Açıköğretim okumak ne işe yarar?” derseniz; bu sorunun cevabı amacınıza göre değişiklik gösterebilir. Kendini geliştirmek isteyenden, askerliğini tecil ettirmeye kadar geniş yelpazede cevaplar bulabilirsiniz. Elbette askerlik tecili en son duymak isteyeceğimiz cevaplardan. Şimdi açıköğretim okumanın faydalarını daha yakından inceleyebiliriz.

  • Açıköğretim Fakültesi her şeyden önce hayatınızın normal akışını etkilemeden, özgür bir şekilde, ders planı yaparak çalışmanıza olanak tanıyor. Ev hanımı olabilirsiniz ya da bir şirkette çalışıyor olabilirsiniz. Açıköğretim Fakültesi okurken bunun bir önemi yok. Bunların hiçbiri okumanıza engel değil. Devam zorunluluğu olmadığı için dilediğiniz şekilde ders çalışabilirsiniz.
  • Açıköğretim bölümleri arasından işinizle ilgili olanı seçerek kendinize ve çalıştığınız kuruma faydalı olabilirsiniz. Profesyonel hayatta zaman kaybı yaşamadan hayalini kurduğunuz işe erken yaşta girmeyi başardıysanız, açıköğretim okuyarak teorik anlamda kendinizi geliştirmeniz daha kolay olacaktır. Kariyer basamaklarını tırmanırken bu başarıyı bir diplomayla taçlandırabilirsiniz.
  • Eğer herhangi bir üniversiteden mezunsanız, sınavsız ikinci üniversite okuma şansını Açıköğretim Fakültesinde yakalayabilirsiniz. Anadolu Üniversitesi geçtiğimiz yıllarda ikinci üniversiteye, sınavsız geçebileceğiniz bir sisteme geçti. Sınavsız üniversite okumak isteyen birçok kişi bu fırsatı değerlendirmeye devam ediyor.
  • Açıköğretim Fakültesi, çağın iletişim teknolojisinden faydalanarak, zaman ve mekan sınırlaması olmadan eğitim almanıza olanak tanıyan bir altyapıya sahip. Bu büyük bir özgürlük. İstediğiniz saatte ve istediğiniz yerde ders çalışabilirsiniz.
  • Her bölüm örgün eğitim gerektirmeyebilir. Elbette tıp, mühendislik, psikoloji gibi birçok bölüm örgün eğitim gerektirir. Ancak bir o kadar bölüm de uygulama eğitimleri ve stajlarla tamamlanarak Açıköğretim Fakültesinde okutulabiliyor artık.
  • Maddi durumu iyi olmayan birçok öğrenci üniversite okuyamıyor. Açık öğretimin örgün eğitime göre masrafları daha az olduğu için gençler hem okuyup hem de çalışma imkanına sahip olabiliyorlar. Bu da önemli bir tercih nedeni.
  • Açıköğretim mezunları da akademik kariyer yapabiliyorlar. Bu tamamen öğrenme isteği ve azimle ilgili bir durum. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Açma bunun en iyi örneği. Açıköğretim mezunu olan Prof. Açma, lisans ve doktorasını tamamlayarak akademisyenliğe geçiş yapmış. Hâlâ görevini başarıyla sürdürüyor.

Açıköğretim Fakülteleri her dönem örgün eğitimle kıyaslanarak, aynı eğitimi vermediklerine dair eleştirilerin odağı olmuştur. Ancak tüm öğrenciler pandemi döneminde bir parça açıköğretimli olmak durumunda kaldı. Bununla ilgili Gazeteci Cüneyt Özdemir’in de dikkat çekici bir paylaşımı oldu.
https://twitter.com/cuneytozdemir/status/1300150252264214529

Önerilen Diğer Yazılar