Menü Kapat

4 A Hizmet Dökümü Nasıl İndirilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan işçilerin çalıştığı kurum ya da e-devlet üzerinden temin edebileceği sigortalılık süresi ve prim bilgilerini gösteren belgeye 4A hizmet dökümü denir.

Peki, 4A Hizmet Dökümü Nereden İndirilir?

4A Hizmet Dökümü belgesini indirebilmek için e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şifrenizi ilk kez alıyorsanız öncelikle bunun internet üzerinden mümkün olmadığını bilmekte fayda vardır. Şifresini ilk kez alacak olanlar en yakın PTT şubelerinden alabilirler.

Şifresi olanlar www.turkiye.gov.tr adresinden, yine şifresini unutanlar daha önce sisteme cep telefonu numarasını kaydetmiş ve sistemde doğrulama yapmış olmak kaydı ile www.turkiye.gov.tr adresinden yeni şifre oluşturabilirler.

Peki, 4A Hizmet Dökümü Nasıl İndirilir?

www.turkiye.gov.tr adresine Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN) ve şifre ile giriş sağlanır.

 Ekranda yer alan e-Hizmetler sayfasına tıklanır.

 Açılan sayfada yer alan “Sosyal Güvenlik ve Sigorta” alanı tıklanır.

 Sayfa alfabetik sıraya göre düzenlenmiş olup Sosyal Güvenlik Kurumu alanını görene kadar sayfa aşağıya kaydırılır.

 Bu sayfada Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen 131 adet hizmet mevcuttur.

 Verilen hizmetler altı adet alt başlığa ayrılmış olup 4A Hizmet Dökümü belgesini indirebilmek için ikinci alt başlık olan “Sigortalılık Uygulamaları” başlığının altında yer alan “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü / İşyeri Unvan Listesi” üzerine tıklanır.

 Açılan sayfada dört adet başlık mevcuttur.

 “4A Tescil Bilgileri” alanının seçili olduğundan emin olduktan sonra hemen altında yer alan Hizmet Dökümü Türü seçilir. İki adet Hizmet Dökümü Türü bulunmaktadır.

 1.Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü

 2.Tüm SGK Hizmet Dökümü

 İlgili seçeneklerden size uygun olanı seçtikten sonra sayfanın üst sol kısmında yer alan “Barkotlu Belge Oluştur” alanı tıklanarak belgenin oluşturulması beklenir. Belge birkaç saniye içerisinde oluşacaktır. Ardından sayfanın sağ üst köşesinde yer E-Posta Gönder, Yeni Sorgu, Dosya İndir başlıklarını kullanarak 4A Hizmet Dökümü belgesini e-posta adresine gönderebilir, cihazınıza indirebilir ya da yeni belge sorgusu yapabilirsiniz.  Ayrıca herhangi bir bankanın internet/mobil bankacılık müşterisi iseniz bankanın internet/mobil bankacılığına giriş yaptıktan sonra e-devlet butonunu tıklayarak da belgeyi indirebilirsiniz. Sistem sizi doğrudan belgenin olduğu alana yönlendirecektir.

Önerilen Diğer Yazılar